تیتانیم و آلیاژهای آن

تیتانیم به دلیل داشتن لایه اکسیدی حفظ کننده TiO₂ ایستادگی به خوردگی فراوان بالایی دارااست . استحکام بالا و خاصیت مکانیکی عالی , علی الخصوص در دمای نسبتا بالا ورق کرکره چیست , اهمیت صنعتی آلیاژهای تیتانیم را بیشتر نموده است . تیتانیم و آلیاژهای آن در دمای 535°C لایه باریک حفظ کننده TiO₂ جداسازی می شود

قیمت پروفیل

و اتمهای کوچکی نظیر کربن , اکسیژن , نیتروژن و هیدروژن با رخنه در شبکه تیتانیم ساخت ترکیبات ترد و آسیب پذیر ای می نمایند . تیتانیم همینطور دارنده خصوصیت هایی است که علاوه بر شاخص ساختن آن از دیگر فلزات سبک از جنبه متالورژیکی هم آن را فراوان متفاوتی خیس گردانیده است . بعضی از این مشخصات عبارت است از :

تیرآهن ۲۷ ذوب آهن اصفهان

لوله استنلس استیل صنعتی مانیسمان ۱.۴

الف ) تیتانیم در دمای 822°C ذیل یک عکس العمل آلوتروپی لوله اسپیرال چیستک قرار گرفته و از فاز آلفا ( α ) با ساختار HCP به فاز بتا ( β ) با ساختار BCC تبدیل می شود که‌این فاز تا دمای ذوب استوار است . بنابراین می توان با عملیات حرارتی آلیاژهایی با ریز ساختارهای α , β و یا این که α+β ساخت نمود .
ب ) تیتانیم فلز واسطه ای است که دارنده یک لایه الکترونی ناقص است تیتانیم و آلیاژهای آن. بطوریکه با اکثر زمان ها عنصرها جانشین که نسبت شعاع اتمی شان به شعاع اتمی تیتانیم کمتر از 0 . 2 باشد محلول جامد تشکیل می‌دهد .
ج ) تیتانیم و آلیاژهای آن با بخش اعظمی از موادتشکیل دهنده در بین نشین از جمله اکسیژن , نیتروژن و هیدروژن گازی در دماهای خیلی ذیل خیس از دماهای ذوب این مواد برخورد می دهند .
د ) تیتانیم در برخورد با بقیه موادسازنده ممکن است تشکیل محلول های جامد یا این که ترکیباتی با لینک و پیوند های فلزی , کوالانسی یا این که یونی بدهد .

نکاتی برای کاهش هزینه ساخت چیست؟گونه بندی آلیاژهای تیتانیم :
آلیاژهای آلفا ( α ) :
آلومینیم و اکسیژن مهمترین موادسازنده آلیاژی می باشند که بصورت جانشینی در فاز α حل شده و سبب ساز ایستادگی خواهند شد تیتانیم و آلیاژهای آن. عنصرها خنثی نظیر قلع , پایین کونیم و سیلیسیم سبب ساز رنج محلول جامد شده و به ازای هرکدام درصد عنصر بیشتر شده , استحکام کششی در میان 35 Mpa الی 70Mpa ارتقا مییابد . آلیاژهای α مشتمل بر آلیاژهای به طور کامل α و آلیاژهای شبه α می‌باشند . پانچ و سوراخکاری ورق فولادی

آلیاژهای به طور کامل α :

فرآیند گالوانیزه غوطه ور

صرفا آلیاژهای مورد به کارگیری در‌این تیم , گونه های تیتانیم های تجاری ( CP ) است که در واقع آلیاژهای Ti – O و آلیاژهای سه جزئی ( Ti – 5AL – 2 . 5Sn ) هستند . از آنجایی که‌این آلیاژها بصورت تک فاز می باشند , استحکام کششی آنان نسبتا زیر است . مقاومت گرمایی بالای آنان سبب ساز می شود که ایستادگی خزشی این آلیاژها در دماهای بالا , رضایت بخش باشد . همینطور این آلیاژها تا دماهای مضاعف زیر انعطاف پذیری نیکی از خویش نشان می دهند و امکان جوشکاری خیر و خوبی هم دارا‌هستند .

آلیاژهای شبه α :

قیمت تیرآهن کرمانشاه در مشهد

آلیاژهای شبه α دربردارنده مقادیری از استوار کننده های فاز β تا حداکثر 2 درصد می‌باشند . این آلیاژها هر چند دارنده مقادیر پاره ای فاز β باقی مانده می‌باشند , تیتانیم و آلیاژهای آن البته بطور کلی متشکل از فاز α بوده و خلق آن ها هم بیشتر آلیاژهای α است . این آلیاژها در مقایسه با آلیاژهای تماما آلفا دارنده استحکام کششی بالاتری در دماهای محیط بوده و بین تمام آلیاژهای تیتانیم در دماهای فراتر از 400°C بیشترین پایداری کششی را نشان می دهند .

آلیاژهای α+β :

قیمت میلگرد اپوکسی در مشهد

روز جاری آلیاژهای α+β مهم ترین آلیاژهای تجاری تیتانیم محسوب می‌شوند . این تیم آلیاژی علیرغم حیف کردن استحکام خزشی در دمای بالای 400°C دارنده استحکام کششی نسبتا دوچندان , صورت پذیری عالی و کم شدن قابلیت و امکان جوش پذیری را از خویش نشان می دهند . تیتانیم و آلیاژهای آن کوره بلند چیست
اکثر زمان ها آلیاژهای α/β دربردارنده موادسازنده استوار کننده و استحکام دهنده فاز α به همراه 4 تا 6 درصد موادسازنده استوار کننده فاز β می‌باشند که سبب می گردند بعد از سرعت بالا سرد کردن آلیاژ از منطقه

قیمت تیرآهن 14 در تهران