کوره بلند چیست

کوره بلند

بررسی انجام آنالیز دستی XRF

کوره بلند عبارت است از کوره‌ای عمودی که در کارخانه‌های ذوب آهن برای احیاء سنگ آهن و استخراج این فلز استعمال می گردد . این کوره اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین روش احیاء آهن از سنگ معدن به‌حساب میاید . کوره بلند چیست

تیرآهن ۳۶ ترک IPE شاخه

لوله استنلس استیل صنعتی مانیسمان ۸

چین یکی‌از او‌لین کشورهایی است که در قرن پنجم میلادی وجود کوره‌های بلند ذوب فلزات در آن گزارش شده‌است . در اروپا هم عمر کوره‌های بلند به قرون‌وسطی برمی‌گردد .

در کشور ایران اولی و بزرگ‌ترین کوره بلند وابسته به کمپانی ذوب‌آهن اصفهان است که به وسیله شوروی دیرین پباده سازی و ساخته‌شده است و کوره‌های بلند دیگر در ظرفیت‌های کوچک‌تر و با فنّاوری نو به وسیله کمپانی پوسکو کره جنوبی در کشور‌ایران ساخته‌شده است . کوره بلند چیست و با ورق کرکره آشنا شوید

کوره‌های روسی به مدل‌های زنگ‌دار مشهور میباشند و کوره‌های کره‌ای سوای زنگ و با تکنولوژی به‌روزتری ساخته می گردند .

کوره بلند چه گونه فعالیت می‌کند؟

خم کردن میله فلزی

مهم ترین انگیزه واحد كوره بلند , توليد چدن مذاب از سنگ‌آهن معدنی است به‌طوری‌که بتوان آن را در بخش فولادسازی و یا این که کارخانه چدن‌ریزی استفاده نمود . کوره بلند چیست سنگ‌آهن , آگلومره , كك , آهک و کمک‌ذوب‌ها از دهانه‌ی بالایی کوره شارژ و هوای داغ از ذیل به ادغام شارژ دمیده می شود , دیگر یاری سوخت‌ها نیز مثل گاز ارگانیک و مازوت به پروسه احیاء یاری می‌نمایند .

هواي گرم دميده شده از تحت موجب سوختن كك و ايجاد واكنش شده و حرارت واجب جهت احياء و ذوب سنگ‌آهن بوجود میاید .

سنگ‌آهن مذاب شده در پایین‌ترین نصیب کوره که بوته كوره نامیده میگردد در دو تراز سرباره و چدن انباشته شده و هر کدام به‌طور مستقل و به‌تناوب از كوره تخليه میگردند , چدن در تراز ذیل و سرباره در مرحله فراتر بوته قرار میگیرد و بعداز تخلیه , هر یک در جوي مخصوصي كه با نسوز مطلوب آماده‌شده است , جاری می گردند . طراحی آهن چیست

کوره بلند چه‌طور فعالیت می‌کند؟

آشنایی با انواع لوله و قیمت آن ها

هوای داغ محل ورود با کک یا این که به عبارتی کربن , ترکیب‌شده و به منو کسید کربن تبدیل می گردد و اندازه مضاعف متعددی گرما آزاد میکند . در‌این تراز دمای کوره به بالاترین میزان یعنی حدود ۱۵۰۰ سکو سانتی‌گراد می رسد .

نکاتی برای کاهش هزینه ساخت چیست؟

۲C + O2 = 2CO

واکنش‌های این روند عبارت‌اند از :

Fe2O3 + CO = 2Fe3O4 + CO

CaCO3 = CaO + CO2

Fe3O4 در منطقه پایین‌تر کوره که دمای بالاتری داراست به FeO تبدیل می گردد .

Fe3O4 + CO = 3FeO + CO2

در داغ‌ترین حوزه‌ کوره , کاهش به آهن فلزی صورت می گیرد .

FeO + CO = Fe + O2

رایج ترین باورهای غلط در مورد فولاد ضد زنگ

سرباره مذاب که عمدتاً کلسیم سیلیکات است به‌وسیله اثر نمایی گدازآور بر روی هرزه سنگ‌آهن ساخت می شود کوره بلند چیست. این سرباره‌ی شناور بر روی مذاب از اکسید شدن فلز به‌وسیله هوای محل ورود دوری می‌نماید .

در‌این فرآیند واکنش‌های کاهش اکسیدهای آهن برگشت‌پذیر بوده و کاهش تا حد اضطراری صرفا وقتی انجام می گردد که دی‌اکسید کربن نتیجه ها از در میان برده شود , اندازه دوچندان کک یاری می کند که کاهش اکسیدهای آهن خوب تر صورت پذیرد .

CO2 + C = 2CO2

قیمت تیرآهن کرمانشاه در مشهد

درنهایت منواکسید کربن و نیتروژن جانور در هوای دمیده شده ( که گازی بی‌اثر در فرایند است ) به‌صورت ادغام گازی از بالای کوره بیرون می گردد .

قیمت تیرآهن 14 در تهران

این گاز داغ را با هوا مخلوط میکنند تا منواکسید کربن آن بسوزد و به مبدل گرمایی برود تا در آنجا بتواند هوای محل ورود به کوره را پیش گرم کند و بازده کلی ارتقا یابد .